Badania laboratoryjne psa i kota możecie wykonać Państwo w przychodni Wetmedic każdego dnia, siedem dni w tygodni. Współpracujemy z kilkoma polskimi i zagranicznymi laboratoriami. Wyniki otrzymujemy w ciągu kilku godzin. Na życzenie klienta wyniki przesyłamy mailem, można je także odebrać w naszej recepcji
Przypominamy, że przed planowanym badaniem krwi zwierzak nie powinien być karmiony przynajmniej 8 godzin.
Badania moczu wykonujemy na miejscu lub wysyłamy do laboratorium. Badanie moczu zwierząt najlepiej wykonać na świeżej próbce pobranego moczu.
Jeżeli nie mamy możliwości dostarczenia do przychodni świeżego moczu pobraną próbkę należy przechowywać w lodówce, jednak mocz przechowywany w lodówce powinien zostać zbadany maksymalnie po 6 godzinach, dlatego im szybciej dostarczysz nam pobrany mocz, tym lepiej. Mocz pobieramy do specjalnego pojemnika zakupionego w aptece, takiego jak do pobierania moczu u ludzi. Badanie moczu należy wykonywać zwierzakowi przynajmniej raz do roku.
Badania kału wykonujemy na miejscu, lub wysyłamy do laboratorium. Najczęściej wykonywanym badaniem kału u zwierząt jest badanie parazytologiczne. Próbki kału należy zbierać do badania z 3 dni z rzędu, dlatego najlepiej jeśli pomiędzy pobraniami zebrane próbki przechowujemy w lodówce (w woreczkach foliowych). Podpisane próbki kału z 3 dni przynosimy podpisane do przychodni. Próbki kału należy zbierać do zakupionych w tym celu w aptece pojemników.
Mikroskop jest często niedocenianym narzędziem diagnostycznym. W przebiegu wielu chorób dermatologicznych obejrzenie pod mikroskopem odcisku ze zmiany skórnej zwierzęcia może być nieocenioną pomocą w postawieniu właściwego rozpoznania. Mikroskop jest nieodzownym narzędziem pracy także w przypadku pasożytów, które znajdują się we krwi zwierzaka, ale także na jego skórze, czy w jego kale.
Badania tego typu najczęściej wykorzystywane są przez lekarza weterynarii w celu znalezienia konkretnej przyczyny procesu chorobowego zwierzęcia. Dzieje się tak np. w przypadku zapaleń pęcherza moczowego, kiedy należy wykonać posiew moczu, lub w przypadku zapalenia skóry, kiedy także otrzymanie antybiogramu może okazać się pomocne. Na wyniki tych badań trzeba zaczekać nieco dłużej, zazwyczaj od tygodnia nawet do trzech.
Badania histopatologiczne przeprowadzane są na szczęście coraz częściej u zwierząt. Badania możemy zastosować zarówno do przebadania usuniętego chirurgicznie narządu, jego części, a także po przeprowadzonej biopsji, czyli po pobraniu próbki chorobowo zmienionego narządu, lub zmiany.
To dzięki badaniu histopatologicznemu możemy rozróżnić nowotworowe zmiany łagodne od złośliwych i w razie czego zastosować odpowiednie leczenie. Na wynik badania histopatologicznego należy poczekać około 10 dni.