Wetmedic

Badania endoskopowe

Endoskopia dla psa i kota przeprowadzana jest za pomocą specjalnych wzierników, które mogą być miękkie, lub twarde. Na końcu wziernika znajduje się kamerka i światło dzięki czemu możemy obrazować nawet dalekie narządy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.Za pomocą endoskopii u psa i kota możemy przeprowadzać:

  • rhinoskopię – obrazowanie nozdrzy przednich, tylnych;
  • bronchoskopię – obrazowanie dróg oddechowych;
  • gastroskopię – obrazowanie żołądka i początkowego odcinka dwunastnicy;
  • kolonoskopię – obrazowanie prostnicy;
  • otoskopowe – obrazowanie kanału słuchowego. 

W trakcie endoskopii u psa i kota można pobierać wycinki tkanek do badania, wykonywać wymazy, usuwać nieprawidłowe struktury.

Endoskopia jest metodą mniej inwazyjną niż chirurgia i często niezastąpioną w przypadku trudno dostępnych struktur.

Endoskopia u psa i kota to badanie, dzięki któremu możemy usuwać ciała obce z żołądka, gardła. Bardzo często się zdarza, że szczeniaki połykają różne zabawki, lub przedmioty, które nie nadają się do jedzenia. Dzięki endoskopii możemy łatwo wyjąć je z żołądka szczeniaka. 

Możemy także zajrzeć do kanału słuchowego w uchu zwierzaka, żeby rozpoznać stan zapalny, lub także usunąć ciała obce. Bardzo często zdarza się, że do ucha psa dostają się kłosy traw i bardzo jest je trudno usunąć. 

U kotów natomiast bardzo często występują polipy w nozdrzach tylnych. Tylko za pomocą endoskopu możemy potwierdzić ich obecność, a także przeprowadzić zabieg ich usunięcia.