Kilka słów o koronawirusie, czyli covid-19
Od jakiegoś czasu w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na świecie codziennie odpowiadamy na wiele pytań odnośnie koronawirusa. Zdajemy sobie sprawę, że niepokoicie się o swoich bliskich, ale także o swoich pupili. W związku z tym postaramy się w tym krótkim artykule zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące wirusa, oraz samej choroby. Koronawirusy istnieją w naszym świecie już od dawna, niektóre z nich wywołują także choroby u zwierząt. U ludzi znane do tej pory koronawirusy powodowały choroby układu oddechowego. Ostatnio odkryty rodzaj koronawirusa, z którym borykamy się w tym momencie to COVID-19. Człowiek może zarazić się COVID-19 od drugiego człowieka, w którego organizmie znajduje się wirus.
W tym momencie nie ma dowodów na to, że możemy zarazić się wirusem od naszych zwierząt domowych, a także że mogą one zarazić się od nas COVID-19.
Ludzie mogą zarazić się COVID-19 drogą kropelkową, tzn kiedy małe drobinki wydostają się z nosa, czy ust podczas kaszlu, lub oddechu człowieka zarażonego wirusem COVID-19. Może się także zdarzyć, że owe małe cząsteczki pozostaną na powierzchniach przedmiotów znajdujących się blisko kaszlącej osoby. Inne osoby mogą zarazić się COVID-19 przez dotknięcie tych powierzchni, a następnie dotknięcie nosa, oczu, lub ust. Można także zarazić się przez wdychanie drobinek z powietrza wydychanego przez zarażoną osobę, lub kaszlącą. Dlatego tak ważne jest zachowanie odstępu około 1 m od osoby chorej. W związku z tym, ze zarażenie następuje drogą kropelkową zarażenie od osoby nie wykazującej żadnych objawów jest niewielkie. Istnieją jednak zakażenia łagodne, tzn niektórzy mają niewielki kaszel, oraz łagodne objawy choroby i mimo wszystko mogą zarażać innych.
Główne objawy zarażenia COVID-19 to gorączka, osłabienie, oraz suchy kaszel. U niektórych pacjentów pojawiały się ból gardła, katar, lub biegunka. Niektórzy byli zarażeni, ale nie wykazywali żadnych objawów i czuli się dobrze. Większość osób (około 80 proc) szybko dochodziło do siebie i nie wymagali wsparcia. Około 1 na 6 osób była poważnie chora i miała problemy z oddychaniem. Wirus jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych. To wśród nich było do tej pory najwięcej ofiar. Pamiętajmy o tym! Chrońmy słabszych!
Co możemy zrobić, żeby chronić się przed zakażeniem?
- regularnie myj ręce mydłem i wodą, a także stosuj środki dezynfekcyjne oparte na alkoholu- zabije to wirusa, który może być na Twoich dłoniach
- zachowuj odstęp około 1m od innych ludzi- zwłaszcza tych kaszlących
- unikaj dotykania oczu, nosa i ust- to tymi drogami wirus może dostać się do Twojego organizmu
- zasłaniaj usta, nos kiedy kaszlesz, lub kichasz i namawiaj do tego innych
- zostań w domu, kiedy czujesz się źle
Nie musisz dezynfekować i myć zwierząt!
Pamiętajmy także, aby nie bagatelizować zaleceń epidemiologicznych.Jeśli możecie zostańcie w domach. To nie urlop, tylko kwarantanna. Tylko w ten sposób możemy spowolnić przebieg epidemii i dać szansę służbie zdrowia na uratowanie jak największej liczby osób. Pomyślcie o ludziach starszych, chorych to oni dziś potrzebują naszego rozsądku i wsparcia.