Wetmedic

Kilka słów o koronawirusie, czyli covid-19

Od jakiegoś czasu w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na świecie codziennie odpowiadamy na wiele pytań odnośnie koronawirusa. Zdajemy sobie sprawę, że niepokoicie się o swoich bliskich, ale także o swoich pupili. W związku z tym postaramy się w tym krótkim artykule zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące wirusa, oraz samej choroby. Koronawirusy istnieją w naszym świecie już od dawna, niektóre z nich wywołują także choroby u zwierząt. U ludzi znane do tej pory koronawirusy powodowały choroby układu oddechowego. Ostatnio odkryty rodzaj koronawirusa, z którym borykamy się   w tym momencie to COVID-19. Człowiek może zarazić się COVID-19 od drugiego człowieka, w którego organizmie znajduje się wirus.

W tym momencie nie ma dowodów na to, że możemy zarazić się wirusem od naszych zwierząt domowych, a także że mogą one zarazić się od nas COVID-19.

Ludzie mogą zarazić się COVID-19 drogą kropelkową, tzn kiedy małe drobinki wydostają się z nosa, czy ust podczas kaszlu, lub oddechu człowieka zarażonego wirusem COVID-19. Może się także zdarzyć, że owe małe cząsteczki pozostaną na powierzchniach przedmiotów znajdujących się blisko kaszlącej osoby. Inne osoby mogą zarazić się COVID-19 przez dotknięcie tych powierzchni, a następnie dotknięcie nosa, oczu, lub ust. Można także zarazić się przez wdychanie drobinek z powietrza wydychanego przez zarażoną osobę, lub kaszlącą. Dlatego tak ważne jest zachowanie odstępu około 1 m od osoby chorej. W związku z tym, ze zarażenie następuje drogą kropelkową zarażenie od osoby nie wykazującej żadnych objawów jest niewielkie. Istnieją jednak zakażenia łagodne, tzn niektórzy mają niewielki kaszel, oraz łagodne objawy choroby i mimo wszystko mogą zarażać innych.

Główne objawy zarażenia COVID-19 to gorączka, osłabienie, oraz suchy kaszel. U niektórych pacjentów pojawiały się ból gardła, katar, lub biegunka.  Niektórzy byli zarażeni, ale nie wykazywali żadnych objawów i czuli się dobrze. Większość osób (około 80 proc) szybko dochodziło do siebie i nie wymagali wsparcia. Około 1 na 6 osób była poważnie chora i miała problemy z oddychaniem. Wirus jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych. To wśród nich było do tej pory najwięcej ofiar. Pamiętajmy o tym! Chrońmy słabszych!

Co możemy zrobić, żeby chronić się przed zakażeniem?

Nie musisz dezynfekować i myć zwierząt!

Pamiętajmy także, aby nie bagatelizować zaleceń epidemiologicznych.Jeśli możecie zostańcie w domach. To nie urlop, tylko kwarantanna. Tylko w ten sposób możemy spowolnić przebieg epidemii i dać szansę służbie zdrowia na uratowanie jak największej liczby osób. Pomyślcie o ludziach starszych, chorych to oni dziś potrzebują naszego rozsądku i wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *