Wetmedic

Wielu właścicieli często niepokoi się przeprowadzanym zabiegiem chirurgicznym u swojego zwierzęcia. Nie wiedzą co ich czeka i czego mają się spodziewać, a w związku z tym jak będzie wyglądała opieka pooperacyjna zwierzaka

Po przeprowadzonych w przychodni Wetmedic zabiegach chirurgicznych zwierzak trafia do szpitala, gdzie otrzymuje jeszcze wlew dożylny, potocznie nazywany kroplówką. Lekarz obserwuje i dogląda pacjenta w trakcie pobytu w szpitalu. Sprawdza jego odruchy, oddechy, kontroluje pracę serca. Czuwa nad tym, aby proces wybudzania ze znieczulenia ogólnego przebiegał prawidłowo. Kiedy zwierzę dochodzi do siebie dzwonimy po jego właścicieli. Ma to miejsce jednak dopiero wówczas, gdy zwierzak całkiem wybudzi się z narkozy. Lekarz internista musi być pewny, że pacjentowi nic nie zagraża i może bezpiecznie wrócić do domu.

Przy wydawaniu zwierzaka z przychodni Wetmedic właściciel otrzymuje wypis z przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego. Opowiada także jak będzie przebiegała opieka pooperacyjna. Zwierzaka wydaje właścicielowi lekarz internista pełniący dyżur w przychodni. Przy wydawaniu zwierzęcia lekarz weterynarii- internista omawia z właścicielem zabieg, oraz zalecenia pooperacyjne.

Zwykle jednym z podstawowych zaleceń opieki pooperacyjnej jest zakaz karmienia zwierzaka w dniu zabiegu.

Jest to bardzo istotne, gdyż podanie zwierzęciu jedzenia może wywołać u niego wymioty, co powoduje jego dyskomfort, możliwość zachłyśnięcia.

Kolejnym zaleceniem jest konieczność noszenia przez zwierzaka kołnierza, lub kubraka pooperacyjnego.

W obu przypadkach chodzi o ochronę szwów chirurgicznych przed lizaniem, oraz wygryzaniem. Zazwyczaj właściciele tłumaczą, że zwierzak jest grzeczny i nie będzie ruszał szwów. Niestety z naszego doświadczenia wynika, że gdy rana się goi i zaczyna swędzieć bardzo wiele zwierząt nie może się powstrzymać i zaczyna je podgryzać. Zwykle kończy się to ponownym znieczulaniem zwierzaka i szyciem rany, co jest niekorzystne dla pacjenta, a także naraża właściciela na kolejne, niepotrzebne wydatki.

Po zabiegu chirurgicznym bardzo często konieczne są kolejne wizyty w przychodni. W przypadku zabiegów na tkankach miękkich najczęściej są to trzy wizyty pooperacyjne. Po zabiegach ortopedycznych jest ich więcej- zwykle od 7 do 10 wizyt.

Po 10 dniach od dnia zabiegu usuwane są szwy chirurgiczne. Jest to prosty zabieg, wykonywany bez znieczulenia, trwający kilka minut.