Serce jest jednym z najważniejszych narządów w ciałach naszych i naszych zwierząt. Jego głównym zadaniem jest pompowanie krwi i dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do wszystkich komórek organizmu.
Zdrowe serce pupila
W miarę starzenia się zwierząt, ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych wzrasta, co wymaga od opiekuna wykazania się czujnością w obserwacji pierwszych objawów, jak i odpowiedzialnością oraz troską wyrażoną poprzez regularną kontrolę zdrowia pupila. Serce w podstawowym badaniu poprzez osłuchiwanie ocenia się pod kątem akcji, rytmu i obecności szmerów sercowych. Szmery te wskazują na zaburzenia w przepływie krwi przez serce. Organizm może początkowo kompensować istniejącą chorobę serca i ma ona wówczas przebieg bezobjawowy. W tym czasie słyszalny szmer jest wczesnym sygnałem do regularnego wykonywania kontrolnych badań, najczęściej echo serca.
Serce u psów
Psy w średnim wieku i starsze na ogół cierpią na nabyte choroby serca, a najczęściej występującą z nich jest choroba zwyrodnieniowa zastawki dwudzielnej lub trójdzielnej, zwana też endokardiozą zastawek. Jest to schorzenie związane ze zmianą struktury aparatu zastawkowego, co wywołuje niedomykalność zastawek, a to wpływa na jakość pracy serca i może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak obrzęk płuc. Choroba ta ujawnia się najczęściej w okolicy 6-8 roku życia psa, u ras małych nawet sporo wcześniej. Co istotne, schorzenie to ma charakter postępujący, dlatego tak ważne jest regularne badanie naszych starszych zwierząt.
Serce u kotów
U kotów najczęściej występującą chorobą serca jest kardiomiopatia przerostowa. Objawia się ona hipertrofią, czyli powiększeniem, serca, w szczególności pogrubieniem jego lewej komory. Pierwotna forma tej choroby ma najczęściej podłoże genetyczne i może dawać objawy u młodych osobników. Jeśli chodzi o naszych kocich seniorów, hipertrofia mięśnia sercowego może pojawić się wtórnie do innych schorzeń rozwijających się w starszym wieku, takich jak nadczynność tarczycy i nadciśnienie. W badaniu echokardiograficznym nie ma możliwości odróżnienia tego wtórnego przerostu od pierwotnego, występującego przy kardiomiopatii przerostowej. Dlatego ważne jest, aby w przypadku podejrzenia kardiomiopatii przerostowej u kota wykluczyć współistniejące choroby. Niewykryta i nieleczona kardiomiopatia jest jedną z głównych przyczyn występowania zatorowości tętniczej u kotów, a zatem wykrycie jej na wczesnym etapie może uchronić nasze mruczki przed poważnymi powikłaniami.
Pamiętaj o regularnej obserwacji u lekarza kardiologa!
W zależności od wyglądu serca w badaniu echokardiograficznym i stopnia zaawansowania zmian, kardiolog weterynaryjny w Warszawie, zleca samą obserwację lub wdraża leczenie farmakologiczne. Pamiętaj, aby bezwzględnie przestrzegać terminów kontrolnych badań wyznaczonych przez lekarza prowadzącego! To działania, którymi możesz nie tylko przedłużyć, ale wręcz uratować życie swojego zwierzaka.