Paszporty i czipowanie

Co to w ogóle jest?

W obecnej chwili coraz bardziej rozpowszechnione jest chipowanie zwierząt. Chip to małe urządzenie elektroniczne, które wszczepiane jest pod skórę zwierzęcia. Lekarz weterynarii wszczepia chip za pomocą specjalnego podajnika, który wygląda jak strzykawka z igłą. Chip wszczepiany jest pod skórę między łopatkami zwierzęcia, lub w połowie szyi po lewej stronie.

Po wszczepieniu chipa lekarz weterynarii sprawdza specjalnym czytnikiem numer wszczepionego chipa. Pamiętaj, żeby nie zgubić numeru wszczepionego chipa!!!

Po wykonanej procedurze dane właściciela z przypisanym numerem chipa wprowadzane są do międzynarodowej bazy danych.

Na codzień:

Kiedy zwierzak się zgubi najczęściej trafia do schroniska, lub doprowadzany jest do jakiegoś zakładu leczniczego. Wówczas lekarz weterynarii, lub pracownik schroniska sprawdza numer chipu psa. Po numerze chipa można znaleźć w bazie danych, w Internecie numer telefonu do właściciela.

W podróży:

Oprócz obawy przed zgubieniem naszego pupila do chipowania zachęcać nas też powinny podróże. Jeżeli chcemy przemieszczać się ze zwierzakiem po terenie Unii Europejskiej przepisy są ujednolicone. Zwierzę powinno być zachipowane i posiadać paszport wystawiony przez lekarza weterynarii. Dodatkowo powinno być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie ważne do wyjazdu jest tylko wówczas, jeżeli zostało wykonane u zwierzęcia oznakowanego, to jest takiego, które posiada już wszczepiony mikrochip i posiadamy potwierdzenie wykonania tej usługi. Od momentu szczepienia przeciwko wścieklizny do możliwości wyjazdu z psem musi minąć co najmniej 21 dni.

Radzimy udać się do przychodni Wetmedic i zasięgnąć rady dużo wcześniej przed planowaną podróżą, tak, aby uniknąć przykrych rozczarowań.

Jeżeli chodzi o podróże poza kraje Unii Europejskiej niestety przepisy są bardzo różne. Potrafią się one także zmieniać. Dlatego zwykle w takich sytuacjach radzimy skontaktować się z ambasadą kraju do którego się wybieramy i poprosić o konkretne wytyczne.

Jeżeli są jakieś wątpliwości zawsze w przychodni Wetmedic pomagamy naszych klientom sprawdzić wszystkie przepisy, lub kontaktujemy się sami z odpowiednimi urzędami.

Rezerwacja wizyty

Na wizytę można umówić się telefonicznie pod numerem: +48 510 610 109,
albo korzystając z naszego systemu rezerwacji online: