Co mogę zrobić, żeby przedłużyć życie mojego zwierzaka?

Kto z nas nie chciałby żyć długo i szczęśliwie… I kto nie chciałby, by nasze psy i koty żyły jak najdłużej i jak najszczęśliwiej u naszego boku. Niestety jeszcze nikt nie wymyślił eliksiru młodości, który można by postawić na aptecznych półkach, ale mamy dla Was małą receptę na to, jak przy dzisiejszych możliwościach, starać się przedłużyć zdrowe życie naszych czworonożnych podopiecznych:

1. Zbilansowana i różnorodna dieta

Podstawą długiego i zdrowego życia, zarówno ludzi, jak i naszych zwierząt jest odpowiednie odżywianie. Sposób żywienia twojego pupila powinien być dostosowany do jego gatunku, rasy, wieku oraz poziomu aktywności. Potrzeba wprowadzenia zmian w diecie naszych futrzaków może zachodzić wielokrotnie na różnych etapach życia.

Pamiętaj, że żywność, którą podajesz, czy jest to karma gotowa, czy przygotowujesz ją sam, powinna być wysokiej jakości i dostosowana do indywidualnych potrzeb twojego zwierzaka. Lekarz weterynarii, zarówno w trakcie rutynowych kontroli, jak i wizyt wynikających z nagle zaistniałej potrzeby, pomoże Ci dobrać odpowiedni sposób żywienia dla twojego pupila, tak, aby dieta była elementem leczenia i wspomagania organizmu przy obecności chorób współistniejących.

2. Nawadnianie organizmu

Prócz dostępu do wysokiej jakości pożywienia, ważne, byśmy naszym zwierzętom zapewniono stały dostęp do świeżej wody. Jest to szczególnie ważne u kocich pacjentów, którzy są w większym stopniu narażeni na rozwinięcie się przewlekłej choroby nerek. Jeśli masz w domu oporny przypadek, możesz wspomagać się rozłożeniem wielu misek w różnych miejscach w domu bądź zakupić poidło fontannę, które dla niektórych kotów jest znacznie atrakcyjniejsze.

3. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia i ruch są niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji naszych zwierząt. W przypadku psów kluczem do sukcesu są regularne spacery, nasze koty możemy za to nakłonić do ćwiczeń angażującą zabawą. Ważne, by poziom aktywności dostosować do kondycji i możliwości naszych podopiecznych.

4. Aktywna zabawa i pobudzanie zmysłów

U starszych psów i kotów, tak jak u ludzi, obserwowane są zespoły dysfunkcji poznawczych związanych z wiekiem. By umysł naszego zwierzaka na stare lata był również w dobrej kondycji, powinniśmy angażować go w zabawy zmuszające do wysiłku umysłowego jak np. polowanie, szukanie smaczków, pokonywanie toru z przeszkodami. Dobrym wyborem są też zabawki angażujące i pobudzające różne zmysły jak np. mata węchowa.

5. Bezpieczne środowisko.

Zarówno w domu jak i na trasach spacerowych powinniśmy zadbać o szeroko pojęte bezpieczeństwo. W zagadnieniu tym zmieścimy zarówno odpowiednie ukształtowanie spacerowego terenu, by unikać powstawania częstych kontuzji, jak i usunięcie z domu toksycznych roślin, których regularne podgryzanie mogłoby obciążyć wątrobę i nerki twojego pupila.

6. Regularne wizyty u weterynarza i monitoringu stanu zdrowia

Nawet jeśli twoje zwierzę wygląda na najzdrowsze i najszczęśliwsze zwierzę w okolicy, nie zapominaj o kontrolach u lekarza weterynarii! To regularna profilaktyka (szczepienia, preparaty przeciwpasożytnicze) oraz przeprowadzone kontrolne badania laboratoryjne są w stanie opóźnić wystąpienie niektórych chorób bądź pozwalają na ich wczesne wykrycie i jak najszybsze działanie. Najpierw zapobiegaj!

7. Masa troski i czułości

Ostatnie, choć dla niektórych pewnie najważniejsze zalecenie. Nie zapominajmy głaskać, przytulać i kochać naszych podopiecznych. Długie i zdrowe życie powinno być też możliwie najszczęśliwsze.

Zobacz inne wpisy

Jak prawidłowo podróżować ze zwierzakiem samochodem?

Jak prawidłowo podróżować ze zwierzakiem samochodem?

Podróżowanie samochodem ze zwierzakiem wymaga odpowiedniego przygotowania, aby zapewnić im bezpieczeństwo i komfort. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić prawidłowo: 1. Transporter lub zabezpieczenie: Dla kotów i mniejszych psów używaj bezpiecznych transporterów,...

czytaj dalej
Czego unikać na wakacjach z kotem?

Czego unikać na wakacjach z kotem?

Podczas wakacji z kotem warto unikać pewnych sytuacji, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort. 1. Zbyt dużego tłumu: Unikaj zatłoczonych miejsc i dużych skupisk ludzi, ponieważ koty często stresują się w zgiełku. 2. Długotrwałych podróży: Unikaj zbyt długich...

czytaj dalej
Czego unikać na wakacjach z psem?

Czego unikać na wakacjach z psem?

Podczas wakacji z psem istnieje kilka rzeczy, których warto unikać, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort zwierzakowi: 1. Upał i przegrzanie: Unikaj długotrwałych spacerów w najgorętszych godzinach dnia. Zabezpiecz psa przed przegrzaniem, zapewniając mu cień i dostęp...

czytaj dalej
Czy zabezpieczyłeś swojego psa przeciwko kleszczom

Czy zabezpieczyłeś swojego psa przeciwko kleszczom

Zbliżając się do sezonu, w którym aktywność kleszczy jest szczególnie intensywna, zadaj sobie pytanie: czy zabezpieczyłeś swojego psa przed tymi uciążliwymi pasożytami? Skuteczna ochrona jest kluczowa, a wybór odpowiedniego preparatu może znacznie wpłynąć na komfort...

czytaj dalej
Jak przygotować apteczkę dla zwierząt na wakacje?

Jak przygotować apteczkę dla zwierząt na wakacje?

Przygotowanie apteczki dla zwierząt na wakacje to kluczowy krok, który zapewni bezpieczeństwo i spokój zarówno tobie, jak i twojemu pupilkowi podczas podróży. Warto zastanowić się nad kilkoma podstawowymi elementami, które powinny znaleźć się w apteczce. Leki...

czytaj dalej