Co mogę zrobić, żeby przedłużyć życie mojego zwierzaka?

Kto z nas nie chciałby żyć długo i szczęśliwie… I kto nie chciałby, by nasze psy i koty żyły jak najdłużej i jak najszczęśliwiej u naszego boku. Niestety jeszcze nikt nie wymyślił eliksiru młodości, który można by postawić na aptecznych półkach, ale mamy dla Was małą receptę na to, jak przy dzisiejszych możliwościach, starać się przedłużyć zdrowe życie naszych czworonożnych podopiecznych:

1. Zbilansowana i różnorodna dieta

Podstawą długiego i zdrowego życia, zarówno ludzi, jak i naszych zwierząt jest odpowiednie odżywianie. Sposób żywienia twojego pupila powinien być dostosowany do jego gatunku, rasy, wieku oraz poziomu aktywności. Potrzeba wprowadzenia zmian w diecie naszych futrzaków może zachodzić wielokrotnie na różnych etapach życia.

Pamiętaj, że żywność, którą podajesz, czy jest to karma gotowa, czy przygotowujesz ją sam, powinna być wysokiej jakości i dostosowana do indywidualnych potrzeb twojego zwierzaka. Lekarz weterynarii, zarówno w trakcie rutynowych kontroli, jak i wizyt wynikających z nagle zaistniałej potrzeby, pomoże Ci dobrać odpowiedni sposób żywienia dla twojego pupila, tak, aby dieta była elementem leczenia i wspomagania organizmu przy obecności chorób współistniejących.

2. Nawadnianie organizmu

Prócz dostępu do wysokiej jakości pożywienia, ważne, byśmy naszym zwierzętom zapewniono stały dostęp do świeżej wody. Jest to szczególnie ważne u kocich pacjentów, którzy są w większym stopniu narażeni na rozwinięcie się przewlekłej choroby nerek. Jeśli masz w domu oporny przypadek, możesz wspomagać się rozłożeniem wielu misek w różnych miejscach w domu bądź zakupić poidło fontannę, które dla niektórych kotów jest znacznie atrakcyjniejsze.

3. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia i ruch są niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji naszych zwierząt. W przypadku psów kluczem do sukcesu są regularne spacery, nasze koty możemy za to nakłonić do ćwiczeń angażującą zabawą. Ważne, by poziom aktywności dostosować do kondycji i możliwości naszych podopiecznych.

4. Aktywna zabawa i pobudzanie zmysłów

U starszych psów i kotów, tak jak u ludzi, obserwowane są zespoły dysfunkcji poznawczych związanych z wiekiem. By umysł naszego zwierzaka na stare lata był również w dobrej kondycji, powinniśmy angażować go w zabawy zmuszające do wysiłku umysłowego jak np. polowanie, szukanie smaczków, pokonywanie toru z przeszkodami. Dobrym wyborem są też zabawki angażujące i pobudzające różne zmysły jak np. mata węchowa.

5. Bezpieczne środowisko.

Zarówno w domu jak i na trasach spacerowych powinniśmy zadbać o szeroko pojęte bezpieczeństwo. W zagadnieniu tym zmieścimy zarówno odpowiednie ukształtowanie spacerowego terenu, by unikać powstawania częstych kontuzji, jak i usunięcie z domu toksycznych roślin, których regularne podgryzanie mogłoby obciążyć wątrobę i nerki twojego pupila.

6. Regularne wizyty u weterynarza i monitoringu stanu zdrowia

Nawet jeśli twoje zwierzę wygląda na najzdrowsze i najszczęśliwsze zwierzę w okolicy, nie zapominaj o kontrolach u lekarza weterynarii! To regularna profilaktyka (szczepienia, preparaty przeciwpasożytnicze) oraz przeprowadzone kontrolne badania laboratoryjne są w stanie opóźnić wystąpienie niektórych chorób bądź pozwalają na ich wczesne wykrycie i jak najszybsze działanie. Najpierw zapobiegaj!

7. Masa troski i czułości

Ostatnie, choć dla niektórych pewnie najważniejsze zalecenie. Nie zapominajmy głaskać, przytulać i kochać naszych podopiecznych. Długie i zdrowe życie powinno być też możliwie najszczęśliwsze.

Zobacz inne wpisy

Jak dbać o swoje zwierzęta?

Jak dbać o swoje zwierzęta?

Profesjonalne strzyżenie i kąpiele zwierząt Każdy właściciel zwierzęcia pragnie zapewnić swojemu pupilkowi najwyższy standard opieki. W codziennym utrzymaniu zdrowia i szczęścia zwierzaka kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja. Zarówno strzyżenie, jak i kąpiele...

czytaj dalej
Dlaczego mój starszy pupil powinien mieć zdrowe zęby?

Dlaczego mój starszy pupil powinien mieć zdrowe zęby?

Czy pomyślelibyście, że zdrowie jamy ustnej waszych zwierząt ma równie duży wpływ na cały ich organizm, co zbilansowana dieta i aktywność fizyczna? Choroby przyzębia i zębów to nie tylko kwestia estetyki i przykrego zapachu z pyszczka, to pole walki o dłuższe życie...

czytaj dalej
Choroby serca związane z wiekiem zwierzaka

Choroby serca związane z wiekiem zwierzaka

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w ciałach naszych i naszych zwierząt. Jego głównym zadaniem jest pompowanie krwi i dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do wszystkich komórek organizmu. Zdrowe serce pupila W miarę starzenia się zwierząt, ryzyko...

czytaj dalej
Czy warto badać hormony tarczycy u zwierząt?

Czy warto badać hormony tarczycy u zwierząt?

Tak, jak u człowieka tarczyca to podstawa! Tarczyca to gruczoł przylegający do tchawicy, pod krtanią, produkujący hormony – trójjodotyroninę i tyroksynę - odpowiadające za regulację metabolizmu, a także kalcytoninę -regulującą gospodarkę wapniowo-fosforanową. W...

czytaj dalej
Po co badać mocz zwierzakowi?

Po co badać mocz zwierzakowi?

Badanie moczu daje nam wiele cennych informacji o stanie zdrowia naszych pupili. Jest uzupełnieniem podstawowych badań krwi i powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej raz w roku, w ramach kontrolnych badań profilaktycznych. Nie igoruj tych objawów u swojego...

czytaj dalej