Koty bardzo często są zwierzętami intrawertycznymi, chociaż oczywiście nie jest to reguła.
Właściciele kotów jednak niejednokrotnie skarżą się, że trudno jest im się zorientować, czy ich kot wymaga pomocy lekarskiej.
Rzeczywiście koty to podstępne istoty 🙂 , które chodzą swoimi ścieżkami.
Skąd zatem wiedzieć, że trzeba iść z kotem do lekarza?
Oczywiście kiedy widzimy, że kot przestaje jeść. Ten objaw jest u kotów dużo bardziej niebezpieczny niiż np u psów, czy ludzi.
Koty nie mogą głodować ze względu na istniejący w ich organizmie mechanizm podczas którego głodzenie wywołuje proces stłuszczenia wątroby.
Dlatego czasem zdarza się, iż w przebiegu choroby u kotów stosujemy tzw sondę donosową, przez którą pokarm jest podawany kotu bezpośrednio do żołądka.
Kolejnym ważnym objawem chorobowym u kotów jest obniżony nastrój kota, posmutnienie.
W takiej sytuacji koty często chowają się w szafach, kątach domów, trudno je znaleźć.
Innym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest zwiększone pobieranie wody przez kota, oraz zwiększona ilość oddawanego moczu.
Takie objawy mogą świadczyć o początkowym etapie rozwijającej się w organizmie niewydolności nerek.
Kot, który jest zdenerwowany kiedy go dotykamy, który nas wówczas atakuje to bardzo często kot chory na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, wyrażający w ten sposób ból.
Z kolei koty, które oddają mocz poza kuwetę, to koty z problemami związanymi ze stanami zapalnymi dolnych dróg moczowych, a nie ze złośliwym charakterem jak potocznie przyjęło się uważać.
Pamiętaj! Nie lekceważ objawów choroby u kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii!!