Czy mój pupil jest już seniorem?
To kiedy psy i koty mogą zostać uznane za seniorów, może zależeć od wielu czynników takich jak rasa, rozmiar, cechy osobnicze i ogólny stan zdrowia. Przyjmuje się, że większość psów staje się seniorami w wieku 7-8 lat. W przypadku psów ras dużych może to nastąpić wcześniej, już koło 5-6 roku życia, zaś u psów ras małych nawet dopiero bliżej 9-10 roku życia. Większość kotów uznamy za seniorów po przekroczeniu 7-10 roku życia, a mruczki, które skończą 12 lat, mogą być już nazywane pacjentami geriatrycznymi.
Jak najlepiej opiekować się starszym zwierzakiem?
Z miłością, czułością i uważnością. Objawy starzenia się naszych wiernych przyjaciół będą pojawiać się stopniowo. Początkowo będą to subtelne zmiany w wyglądzie i zachowaniu, ale z czasem dbałość o dobrą kondycję naszych zwierzaków będzie wymagać dużo więcej zaangażowania i cierpliwości.
Zmiany przyjazne dla seniora.
Jedną z pierwszych zmian obserwowanych przez właścicieli jest spadek aktywności ruchowej. Być może będzie to wymuszało zmianę tras spacerowych, na takie w mniej wymagającym terenie. Spacery z czasem będą się stawać krótsze. Rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów może też utrudnić funkcjonowanie seniorów w domu czy mieszkaniu, a naszym zadaniem będzie przearanżowanie przestrzeni w taki sposób, by im to funkcjonowanie ułatwić. Zmiana posłania na bardziej miękkie, kuweta z niższym wejściem, umieszczenie misek na podwyższeniu, ułatwienie dostępu do ulubionego parapetu poprzez podstawienie stołka to tylko kilka propozycji. Podeszły wiek pupila i pojawiające się u niego choroby związane z wiekiem, mogą wymusić zmianę dotychczasowej diety oraz codziennej rutyny. Do listy naszych obowiązków może dołączyć podawanie leków o określonych porach oraz wykonywanie konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Zadbaj o odpowiednią diagnostykę.
By zapewnić zwierzakom jak najdłuższe życie w zdrowiu i dobrej formie, ważne, by często kontrolować ich kondycję na wizytach u lekarza weterynarii. Poza coroczną wizytą w celu uzupełnienia zalecanych szczepień i dbania o profilaktykę przeciwpasożytniczą w ciągu roku, wymagana może być częstsza, bardziej szczegółowa diagnostyka. Regularne badania laboratoryjne zwierząt mogą pomóc w wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie, co umożliwi szybsze wprowadzenie leczenia bądź przeprowadzenie niezbędnych zabiegów medycznych.
Opieka nad psem i kotem seniorem może brzmieć jak niemałe wyzwanie. Jednak specjalna troska i uwaga to coś, co możemy zrobić, by odwdzięczyć się tym dzielnym towarzyszom naszego życia za ich bezgraniczną miłość i obecność. Dzięki czułym opiekunom, wyczulonym na potrzeby swoich podopiecznych, oraz współpracy z lekarzem weterynarii, jesteśmy w stanie zapewnić pupilom godną i komfortową starość.