Tak, jak u człowieka tarczyca to podstawa!
Tarczyca to gruczoł przylegający do tchawicy, pod krtanią, produkujący hormony – trójjodotyroninę i tyroksynę – odpowiadające za regulację metabolizmu, a także kalcytoninę -regulującą gospodarkę wapniowo-fosforanową. W praktyce najczęściej badamy T4 (tyroksynę) oraz fT4 (wolną tyroksynę). Wolna tyroksyna to inaczej tyroksyna niezwiązana z białkami nośnikowymi, aktywna – to ona wnika do komórek i tam przekształcana jest do fT3, która z kolei w jądrze komórkowym odpowiada za efekty biologiczne hormonów tarczycy. W profilu tarczycowym można spotkać jeszcze jeden hormon – TSH, czyli hormon tyreotropowy, wytwarzany przez przysadkę mózgową. To on pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4.
Niedoczynność tarczycy u psów
U psów z wiekiem może dojść do niedoczynności tarczycy. Jest to zwykle wynik limfocytarnego zapalenia tarczycy lub idiopatycznego zaniku tarczycy. Objawy towarzyszące niedoczynności tarczycy to: symetryczne wyłysienia po bokach ciała, przerzedzenie włosów, łupież, spowolnienie akcji serca, nadwaga utrzymująca się pomimo właściwej diety, ospałość.
Nadczynność tarczycy u kotów
U kotów z wiekiem może dochodzić do nadczynności tarczycy. W większości jest to wynik łagodnego rozrostu nowotworowego, dużo rzadziej przyczyną jest rak. Objawy kliniczne nadczynności tarczycy to: utrata masy ciała, nadmierny apetyt, wzmożone pragnienie, duże ilości oddawanego moczu, pobudzenie, nerwowość, zwiększona wokalizacja, przyspieszenie tętna i oddechów, pogorszenie stanu sierści, wymioty, biegunka.
Samo badanie hormonów to za mało!
Pamiętajmy, że jednorazowe oznaczenie hormonów tarczycy może nie być wystarczające do postawienia diagnozy i wprowadzenia leczenia. Zawsze bierzemy pod uwagę objawy kliniczne, czasem sięgamy po badania dodatkowe, takie jak USG tarczycy.
Jeśli okaże się, że konieczne jest wprowadzenie leczenia, niezwykle ważne jest, aby podawać leki dokładnie tak, jak zostało to zalecone i wykonywać regularnie badania kontrolne – to od nich zależeć będą ewentualne modyfikacje dawkowania.
Więcej o badaniach laboratoryjnych zwierząt można poczytać na naszej stronie.